Didysis demitologizuotojas: evangelija ir stabmeldystė

Pateikiu pirmos dalies iš konferencijos The Gospel Coalition National Conference 2009 santrauką (jei norite, galite stebeti konferenciją internete tiesiogiai)
Pirma dalis – Tim Keller
Didysis demitologizuotojas: evangelija ir stabmeldystė

Pauliaus pamokslavimas buvo efektyvus – jis keitė žmonių gyvenimus taip, kad visa kultūra pasikeitė. Tai atsitiko dėl to, kad Paulius stojo prieš stabus.

Kalbėti prieš stabus

Negalima efektyviai pamokslauti evangelijos, jei nemeti iššūkio stabams. Ap. D. 17 Paulius nuėjo į Areopagą, turgavietę (marketplace) vietą kurioje tos kultūros stabai buvo suformuojami. Mūsų kultūrose turgavietė (marketplace) nėra parduotuvės ar gatvės, tai nebėra vietos, kuriose kultūros formuojamos. Mums, mesti iššuki stabams, reiškia būti Holivude (ar Forum Cinemas), Harvarde (ar Vilniaus Universitete), New York Times (ar DELFI) – vietose, kuriose yra formuojamos idėjos ir tikėjimai.

Kiekviena kultūra, lytis, miestas, darbovietė ir tt, turi savo stabus. Stabmeldystė yra bet kas, jei aš žiūriu ir sakau: „jei tik tai turėčiau, mano gyvenimas būtu prasmingas.“ Bet kas, kas tik yra taip svarbu tavo gyvenime, kad negali be to gyventi yra stabas. Stabmeldyste yra padaryti iš gero daikto pati geriausia ir svarbiausia. Kadangi Paulius matė stabus, jis buvo efektyvus pamokslininkas. Kaip ir Paulius, mes turime atpažinti, išaiškinti ir sunaikinti stabus tam, kad galėtume pamokslauti evangeliją.

3 tipų stabai, kuriuos svarbu atpažinti skelbiant evangeliją:
Asmeniniai stabai
Religiniai stabai
Kultūriniai stabai

Asmeninai stabai
Pinigai gali būti stabas, ypač verslo pasaulyje. Visi atpažįsta, kad tai yra Wall Street stabas (bankų??) (visur dėl to stabo yra aukojami vaikai. Jie nori būti sėkmingas, padaryti karjerą – turi paaukoti šeimą. Jei nori gauti daug pinigų ir įtakos, turi paaukoti savo vaikus. Darbai taip yra sutvarkyti). Kaip dirbti nesilenkiant ir netarnaujant darbui? Kaip demitologizuoti pinigus? Vien tik gyvenant evangelija.
Meilė yra kitas stabas. Kai savo mylimajame/joje ar santuokiniame ieškai savo vertės. Kai tik jie gali padėti jums jaustis svarbiais. Gali prarasti šį žmogų. Žmonės, kurių santuokos yra labai geros, pastoviai turi kovoti su šiuo stabu, visada žiūrėti į Jėzų ir suprasti, kad jų vertingumas yra Jėzuje, o ne jų partneryje.
Saviraiška yra menininkų stabas.
Vaikai gali būti paversti stabais, jei jautiesi svarbus vien tik dėl to ir jei tavo gyvenimas yra svarbus dėl vaikų. Žinai, kad esi vertingas ir nugyvenai gyvenimą gerai, jei tavo vaikai nuėjo gerais keliais. Jei ne, tai bus žlugimas tau.

Religiniai stabai
Tie kurie garbina religinius stabus, dažnai galvoja, kad yra labai atsidavę Dievui. Nebūtinai taip yra. Tiesa gali būti padaryta stabu. Ar tau ramu dėl savo doktrinos teisumo, vietoj to, kad tavo ramybė ateitu iš pasitikėjimo Jėzaus atliktu darbu? Jei taip, tai esi kvailys. Patarlių knygoje „pašaipūnas“ yra būtent toks žmogus. Jis visada užtikrintas, kad yra teisus ir visada nemandagus, pajuokia kitus.
Dovanos (dvasinės) gali būti stabais. Galim supainioti dvasines dovanas su dvasios vaisiais. Ypač jei esi sėkmingas tarnautojas, gali pradėti galvoti apie „išteisinimą“ per tarnavimą: „Žinau, kad elgiuosi pagal Dievo valią, kadangi mano tarnavimas yra geras.“
Moralumas yra religinis stabas. Labai paplitę tarp krikščionių mastymas, jaustis, kad Dievas juos myli ir palaimins juos nes jie elgiasi nepriekaištingai.

Kultūriniais stabai.

Evangelikai mėgsta kalbėti apie kultūrinius stabus. Jei pažiūrėsime atgal rasime Šveitimo epochos stabus: žmogaus minties iškėlimas, tikėjimas, kad mokslas išspręs visas pasaulio problemas. Šiandiena mes matome individualizmo stabą – niekas neturi teisės pasakyti, kad aš klystu, niekas negali primesti savo tikėjimo Dievo niekam kitam. Mes puolame Vakarų individualizmą, tačiau daugelyje tradicinių kultūrų šeima yra stabas – todėl yra žudymas dėl garbės, elgesys su moterimis kaip nuosavybe ir tt.
Ideologijos stabas: laisvos rinkos ekonomika, komunizmas, socializmas, demokratija, liberalizmas.

Mesti iššukį stabams.

Yra pavojinga, kai stabai priešinasi. Stabai yra žiaurūs. Per stabus „kito pasaulio valdžios ir karalystės“ kontroliuoja mus. Jei priešiniesi jiems, paimi savo gyvenimą į savo rankas. Paulius rizikavo savo gyvenimu priešindamasis jiems. Tačiau jis pasikliovė Jėzumi, kuris jau atidavė savo gyvenimą nugalėdamas karalystes ir valdžias. Jėzus nugalėjo stabus tiek objektyviai, tiek ir subjektyviai ant kryžiaus. Objektyviai: Bausmė už mūsų svetimavimą ir sutaikinimas su Dievu buvo atlikti Jėzuje. Subjektyviai: mes pamename, kad nei vienas iš mūsų stabų negali mirti už mūsų nuodėmes (kai kuriem tai paprasčiausi nesėkmės). Mūsų stabai visada subyrės mūsų lūkesčių akivaizdoje. Vien tik gyvenant kryžiaus jėga, triumfuojant kryžiaus šešėlyje mes galime nebijoti ir būti laisvi nuo stabų jėgos. Turime išmokti kaip konfrontuoti stabus evangelija.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s